2024.05.15.

 

A kegyelem 5 működési területe a hívő életében

 

Hogyan működik Isten kegyelme Nehémiás szerint?

 
 

A mai alkalommal szeretném megmutatni nektek a Nehémiás könyve alapján, hogy a kegyelem hogyan működik a hívő emberek életében. Öt konkrét területet fogunk megnézni, ahol Isten kegyelme megnyilvánul és hatással van a hívők életére.

Fontos megértenünk, hogy Isten kegyelme nem csupán a bűnbocsánatot jelenti.
A kegyelem egy aktív, életet átformáló erő, amely Jézus Krisztusban jelent meg a teljességében. Ebből a teljességből mi is részesedhetünk hit által.

  1. Isten kegyelme munkálkodik bennünk:
    Isten kegyelme Jézus Krisztus által jelent meg a földön, aki „teljes volt kegyelemmel és igazsággal”. Mi mindannyian az ő teljességéből kaptunk „kegyelmet kegyelemért”.
    Ez a kegyelem nem csupán a bűnöktől való megszabadulást jelenti, hanem az üdvösséget is! Az üdvösség pedig az életünk minden területére kiterjed­; az anyagi életben az áttörést, a fizikai állapotban gyógyulást, az átkokból szabadulást tud hozni az ember számára.
    Isten kegyelme minden embernek megjelent, de csak Jézus Krisztusba vetett hit által szabadul fel az életünkben. Ez a kegyelem akármilyen helyzetben is vagyunk, mindig ki tud emelni a nehézségekből és ad megoldást arra a helyzetre ami épp megpróbáltatást jelent számunkra.
    Ez a kegyelem nemcsak megszabadít, hanem tanít is bennünket, hogy „megtagadjuk a hitetlenséget és a világi kívánságokat”, és hogy „mértékletesen, igazán és szentül éljünk e jelenvaló világon”.
    Pál apostol a Korinthus 15:10-ben mondja: „Istennek a kegyelme által vagyok, ami vagyok.” Ez azt jelenti, hogy Isten kegyelme teszi lehetővé, hogy azzá váljunk, aminek Isten eltervezett minket. Fontos, hogy Istennek a kegyelme ne legyen hiábavaló az életünkben, hanem működjünk együtt vele! Ez aktivitást igényel a részünkről.

Nehémiás példáján keresztül láthatjuk, hogy Isten kegyelme felhasználta őt Jeruzsálem falainak újjáépítésére. Nehémiás elbeszéli, hogy a király megadta kérését „az én Istenemnek rajtam nyugvó jó kegyelme szerint”. Ez azt mutatja, hogy a kegyelem megnyitja az ajtókat és együttműködésre ösztönzi az embereket.
Tehát azt lehet látni, hogy az emberi viszonyokban vannak olyan emberek, akik számára könnyen ki tudnak nyílni az ajtók és vannak olyan emberek, akik a kapcsolatokban, a különböző munkahelyi és egyéb dolgokban nagyon nehezen boldogulnak. Nehémiás azt mondja, hogy a királynak vagy más embereknek a hozzáállására befolyással van, hogy megnyugodott e a kegyelem az emberen.
A kegyelem „kenete” kiárad az ember környezetére, és mások „valahogy úgy érzik, hogy jó indulatúan kell bánni ezzel az emberrel”.
Ahhoz, hogy ez a kegyelem megnyugodjon rajtunk, meg kell változnia a természetünknek, személyiségünknek és jellemünknek.
Isten tervei nem automatikusan valósulnak meg; Isten embereket és időket használ fel ehhez.

  1. Isten vezetésére van szükségünk:
    Nehémiás 2:12-ben olvassuk, hogy éjjel kelt fel néhány férfival, és senkinek sem jelentette meg, „mire indította az én Istenem az én szívemet, hogy azt Jeruzsálemért megcselekedjem”. Ez azt mutatja, hogy Isten kegyelme vezet bennünket.
    Amikor a kegyelem vezeti az ember életét, akkor elképzelhető, hogy az olyan módon történik, hogy bizonyos dolgokat nem értenek meg emberek, és nem is mindent kell akkor, abban a helyzetben elmondani, de ha eztényleg az Istennek a kegyelme az ember életében, akkor tudd meg, hogy ez a kegyelem vezetni fog. A megfelelő időben, a megfelelő helyen, a megfelelő emberek számára áll össze a kép Isten kegyelme által.
    A Példabeszédek 3:5-6 szerint: „Bízzál az Úrban teljes szívedből, a magad értelmére ne támaszkodjál! Minden utadon gondolj rá, és ő egyengetni fogja ösvényedet.”
    Jézus a János 16-ban azt mondja, hogy a Valóság Szelleme elvezet minket minden igazságra.
    Pál apostol példája mutatja, hogy Isten Szelleme megváltoztathatja terveinket és vezetésével kell járnunk.

Tehát Isten az Ő kegyelmén és Szellemén vezet bennünket a hétköznapi életünk során, ha mi alárendeljük magunkat Neki.

  1. Isten kegyelme megáld és segít bennünket:
    Nehémiás 2:18-ban olvassuk, hogy miután elmondta nekik Isten kegyelmét és a király beszédeit, azt mondták: „Keljünk fel és építsük meg!”, és megerősítették kezeiket a jóra. A kegyelem segítségre indítja az embereket és megerősíti őket a jó cselekvésben.
    Máté 6:33 szerint: „Keressétek először Isten országát és az ő igazságát, és ezek mind megadatnak nektek.” Ha Isten akaratát tesszük első helyre és a jóra szövetkezünk másokkal, Isten meg fog bennünket áldani.
    Illés próféta és a sareptai özvegyasszony története (1 Királyok 17) példázza, hogy a hitből való engedelmesség a lehetetlen helyzetekben is áldást és segítséget hoz. Amikor az özvegyasszony Isten igéjét tette első helyre, a kegyelem megnyitotta az ellátásának forrását.

Ha első helyre tesszük Isten Igéjét, akkor a hit által felszabadítjuk a kegyelmet azokon a helyzeteken ésazokon a dolgokon, amik most lehetetlennek tűnnek. Egy új jövőd lesz, és egy új sorsod fog kialakulni!

  1. Isten kegyelme sikeressé tesz bennünket:
    Nehémiás 2:20-ban olvassuk válaszát az ellenségeinek: „A mennynek Istene ő ad jó szerencsét nekünk, és mi mint az ő szolgái kelünk fel és építünk.” A kegyelem sikeressé teszi azt a munkát, amivel Isten megbíz bennünket, még az ellenségek ellenére is.
    A Zsoltárok 127:1 mondja: „Ha az Úr nem építi a házat, hiába fáradnak azon annak építői.” A siker Isten kezében van, és az ő kegyelme teszi lehetővé.
    Kolossé 3:23 szerint: „Amit tesztek, lélekből tegyétek, mint az Úrnak és nem embereknek.” Ha a munkánk szellemből fakad, az sikeressé tesz bennünket. József példája mutatja, hogy az Úr vele volt és szerencséssé tette minden helyzetben, mert Isten kegyelme volt az életében.                                                                                                                                  
  2. Isten kegyelme hitet és bátorságot ad nekünk:
    Nehémiás 4:14-ben olvassuk, ahogy Nehémiás bátorítja a népet az ellenséggel szemben: „Ne féljetek tőlük! A nagy és rettenetes Úrra emlékezzetek, és harcoljatok testvéreitekért, fiaitokért, lányaitokért, feleségetekért és házaitokért!” A kegyelem bátorságot ad a félelem nélküli élethez.
    Nem csupán emberi erőforrásokban kell bíznunk, hanem elsődlegesen abban, hogy a „nagy és a rettenetes Isten velünk van és ő harcol értünk”.
    Pál apostol a Filippi 4:13-ban mondja: „Mindenre van erőm a Krisztusban, aki megerősít engem.” Krisztusban mindenre erőt kapunk és újra és újra megerősödhetünk. Dávid és Góliát története (1 Sámuel 17) példázza, hogy a kegyelem olyan hitet és bátorságot ad, amellyel a sokkal erősebb ellenséggel szemben is meggyőződésünk van a győzelemben. Dávid vallotta: „Az Úr megment engem a filiszteus kezéből.”
 
Isten kegyelme egy sokrétű és hatalmas erő a hívő életében. Nem csupán bűnbocsánatot ad, hanem képessé tesz bennünket Isten terveinek megvalósítására, vezet bennünket, megáld és segít minket, sikeressé tesz, hitet, valamint bátorságot ad. Nehémiás élete ékes példája annak, hogy mire számíthatunk, amikor Isten kegyelme megnyugszik rajtunk és kiárad a környezetünkre is. Fontos, hogy hit által elfogadjuk és együttműködjünk Isten kegyelmével, hogy annak teljes áldásait megtapasztalhassuk az életünkben.